Nudempress.com
Son Dakika
Pınar Selek için dördüncü kez beraat kararı HDP'de önemli gelişme! Demirtaş: Seçime... Cezayirli Linda: Kobanê benim ikinci ülkem HDP yolsuzluk komisyonundan çekildi Suriye’de Kimyasal Hesaplar Değişti Rojava’da Geçici Yönetim Projesi imzalandı KCK:Geri Çekilme Durdu, Ateşkes Devam Ediyor Demirtaş Bayık'ın Sözlerine Açıklık Getirdi KCK :Herkes olaya duyarlı yaklaşmalı Şeva Rexaîbê bimbarek be
Alan Kurdi, Annesi ve Ağabeyi ile Kobani'de Toprağa Verildi
Alan Kurdi, Annesi ve Ağabeyi ile Kobani'de Toprağa Verildi
 
Sağ yakalanan Mısırlı IŞİD'çi: Esas saldırı grubu Türkiye’den geldi
Sağ yakalanan Mısırlı IŞİD'çi: Esas saldırı grubu Türkiye’den geldi
 
Diyarbakır'daki Patlamada Son Bilanço
Diyarbakır'daki Patlamada Son Bilanço
 
Barzani:Bağımsız Kürdistan Yolda
Barzani:Bağımsız Kürdistan Yolda
Mustafa Dildar
 

Zilan Katliamının 83.yıl dönümü

Mustafa Dildar

mustafa@nudempress.com
13 Temmuz 2013 Cumartesi 13:25
Yazdır

Kürtler, tarihe bir şey öğrettiler. Tarih Kürtler sayesinde bir şey öğrendi. Tarihte ilk kez dilenciler zenginlerin eksikleri için ağlıyor. Zenginlerin bazı eksikler için kendilerini paralıyorlar. Fakat kendilerinin dilenci olduklarını bilmeden. Tarihteki bütün katliamlardan haberleri var ama kendi atalarının başına gelenlerden haberleri yok.  Kürtler dünyanın bütün dertleri ile ilgileniyorlar ve herkes için üzülüyorlar ama eğer kendi tarihlerini bilseler o başkalarının başına geldiği için üzüldükleri şeyin birkaç katı kendi atalarının başına geldiğini öğrenecekler. Fakat bu gün o imkanları yok. Bundan dolayı nasıl bir oyunun parçası olduklarını bilmiyorlar. Bunun için anlamıyorlar kendileri dilenci konumunda iken zenginlerin bazı eksikleri için ağladıklarını anlamıyorlar.  Kendilerinin millet olarak ruy-i zeminde hiçbir hakları yokken, dünyada verilen iktidar mücadelesinin tarafı olmaktan kendilerini paralamaktan geri kalmıyorlar.

Kürtlerin tarihe öğrettikleri şeyin karşılığında Tarih ise Kürtlere çok daha ağır bir şey gösterdi. Tarihte katliamlara uğrayan bütün milletler bu gün katilleri ile farklı kimlikleri taşırken, Kürtler kendilerini katliama maruz bırakanlar ile aynı kimliği taşımaktadırlar. Bundandır ki diğer milletler çok rahat kendi geçmişlerini araştırma imkanına sahip oldular. Fakat Kürtler geçmişte kendini katleden ve ellerinden bütün hakları alanlar ile aynı kimliği taşımak zorunda kaldıkları için bunu öğrenme şansları olmadı. Nasıl olsundu? torunları kalkıp diyecek değillerdi ki benim atam senin atanı öldürdü. Kürt kimliksizleşti. Bunun karşılığında yapılacak iki şey vardı. Ya kendi kimliğine sahip çıkıp keskin bıçak olup dağlaşmak vardı ya da efendilerinin olmanı istedikleri gibi yani onların postunu giymen vardı. Bu gün bu ülkede ikincisi, birincisinden en az dört kat fazla olmuştur.

Çünkü Kürt ne dostunu ne de düşmanını biliyor. Geçmişi bilmeyen düşmanını bilemez ve gelecek için seçtiği dostları da sahtedir. Bugün Kürtlerin yarısından fazlası Zilan katliamını bilmiyor geriye kalanında ekser kısmı sadece duymuştur ve içeriğini bilmiyor. Ama bu insanlara söyle bir bakın dünyanın her yerindeki katliamlardan haberleri var. Ve kendilerini paralıyorlar oraları için, işte dilencinin bir zenginin ufak tefek eksiklerine ağlaması dediğimiz bu.

Kürtlerin yokluk, Türklerin ise varlığını belgeleyen Cumhuriyetin ilanından sonra, Ağrı bu yokluğa lokal olarak  başkaldırıdır. Ama karşısındakilerin hiç şakası yoktur.  Ve katliam sivillere  yönelik Van’ın Erçiş ilçesinin zeylan deresinde meydana geliyor.  13          Temmuz 1930 yılında Çamuriyet(Cumhuriyet) gazetesinin başlığı ‘’Temizlik başladı, Zeylan deresindekiler tamamen imha edildi. Bunlardan tek bir kişi bile kurtulamamıştır.’’ Evet Zilan deresine tek bir kişi bile kurtulmayacak şekilde plan kurulur ve o civardaki bütün köylüler toplu sayım olacak diye Zilan deresine çağrılır sonrası mı ? işte Gazete başlığında olduğu gibi, çoluk-çocuk demeden hepsi taranır ve dereye yuvarlanır.  Üstelik bu katliama uğrayanlar arasında Çanakkale savaşı gazileri de vardır. 15 yıl önce uğrunda canını vermek için savaştığın ülke tarafında tehlike görülüp silahsız sorgusuz öldürüleceksin tarih böyle bir ihaneti ne gördü ne de duydu. Çocukluğumda bu katliamdan kaçmış bizim köye gelmiş bir köylümüz vardı ve kendisi daha çocukken bizzat kendisinden dinledim orada olanları. Kendisi, Annesi öldürülünce elbiselerinin altına saklanmış ve Askerler gittikten sonra ölmeyen birkaç kişi ile beraber oradan uzaklaşmış ve kader onu bizim köye kadar getirmiş. Hatta bizzat ondan kulaklarımla duyduğum sağ kalan var mı? diye askerler bizzat cesetler arasında dolaşıp yaralıları öldürürlerken Annesine sıktıkları bir kurşun kendisini de baldırından vuruyor ve kurşun izini gösterirken üzerinden geçen onca zamana rağmen gözyaşlarına hakim olamıyordu. Evet biz Türk filmlerinde böyle sahneleri Yunan, Ermeni, İngiliz ve Fransızların Türklere yaptıklarını öğrendik fakat ben bu olayları öğrenince artık onların yaptıklarına dair inancımı yitirdim. Bize tarihi öğretenler kendilerinin bu katliamlarını örtmek için, kendilerinin katliama uğradıklarını anlattılar. Ve biz hep katillerin yalancı gözyaşlarına aldandık. Bir de ağızlarından çıkan üç beş dinsel tınıya.

Devlet 1990’lı yıllarda o bölgenin yapısını değiştirmek için Afganistan’dan 15 bin civarında Türk olduğunu söyledikleri insan getirip buraya korucu olarak yerleştirdi. Ve onlara köy yapıp hepsine korucu maaşı bağladı. Hatta köylerinin tabelası bile farklıdır. ‘Ulu Pamir köyü’ Erciş nere Pamir nere.

O dönemin basınında Zilan Katliamı

Cumhuriyet Gazetesi, 16 Temmuz 1930

Zilan Deresi’nde gerçekleşen olayı şu şekilde duyurur; ‘Ağrı eteklerinde eşkıyaya katılan köyler yakılarak, ahalisi Erciş’e sevk ve orda iskan olunmuştur. Zilan harekatında imha edilen eşkıya miktarı, 15 binden fazladır. Yalnız, bir müfreze önünde düşüp ölenler 1000 kişi tahmin ediliyor. Zilan deresine sıvışan 5 şaki teslim olmuştur. Buradaki harp, pek müthiş bir tarzda cereyan etmiştir. Zilan deresi, lebalep cesetlerle dolmuştur.’
Vakit Gazetesi13 Temmuz 1930
“Asiler 5 günde yok edildi. Zeylan deresindekiler tamamen yok edildi. Bunlardan bir kişi dahi kurtulamamıştır. Ağrı’da harekat devam ediyor. Dünden beri harekat sahasında eşkıya kalmamıştır. Büyük kuvvetlerimiz yüksek sarp dağlara iltica edenleri de mahv etmiştir. Zeylan deresi yüzlerce cesetle doludur.”

Dönemin iktidarlarına göre ise; “İsyan mıntıkasında işlenen fiiller suç sayılmaz” dı. Bölge, “serbest atış alanı”ydı. 20 Temmuz 1931 tarih ve 1850 Sayılı Kanunla bu teyid edilmişti:

Madde 1: Erciş, Zilan, Ağrı dağ havalisinde vuku bulan isyanda, bunu müteakip Birinci Umumi Müfettişlik mıntıkası ve Erzincan Pülümür kazası dahilinde yapılan takip ve te’dip hareketleri münasebetiyle 20 Haziran 1930’dan 1 Kanun-ı Evvel 1930 tarihine kadar askeri kuvvetler ve devlet memurları ve bunlar ile birlikte hareket eden bekçi, korucu, milis ve ahali tarafından isyanın ve bu isyanla alakadar vak’aların tenkili emrinde gerek müstakilen ve gerekse müştereken işlenmiş ef’al ve hareket suç sayılmaz.
Madde 2: Bu kanun neşri tarihinden itibaren muteberdir.
Madde 3: Bu kanunu icrasına Adliye ve Dahiliye vekilleri memurdur.
Boşaltılan Zian çevresine bilhassa Kafkaslardan getirilen Türkmenler yerleştirildi.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Anket
Seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?
AK Parti
CHP
BDP
MHP
Diğer
Hüda Par
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
77.987
USD ALIŞ
3.0800
USD SATIŞ
3.1000
EURO ALIŞ
3.3900
EURO SATIŞ
3.4150
POUND ALIŞ
3.7530
POUND SATIŞ
3.8160
ALTIN ALIŞ
125.2200
ALTIN SATIŞ
126.3200
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1994 Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur